Алеся Ковальчук

Руководитель отдела по работе с ключевыми клиентами Rost Outstaffing

Опыт приходит с практикой, успех - с принятием правильных решений. Аутстаффинг персонала – правильное решение, основанное на практическом опыте.

Новости

ПО-ГРА-Й

28 липня 2014


На початку тижня кожна дирекція центрального офісу отримала середніх розмірів коробку і прикладену до неї барвисту інструкцію. Відділи повинні зійтися у черговому "Челендж" і за 10 днів представити своє рішення завдання. За підсумками туру незалежне журі виставить оцінки і привласнить лідерам "зірки", підсумковий рахунок яких і визначить переможця. Обновлювана кожен місяць турнірна таблиця висить на найпомітніших місцях в офісі - сходах, ліфті, кухнях кожного поверху, і ще приходить поштою кожному співробітнику. Все це могло б бути схожим на чергову офісну забаву, якби не було продуманою системою впровадження ключових цінностей компанії.

Уявіть собі ідеальну фірму, в якій вам було б комфортно працювати і реалізувати весь свій потенціал. Напевно у кожного такий образ суперкорпорації свій - що вона виробляє, де знаходиться і так далі. Але в описі ідеальної компанії все, так чи інакше, зводиться до людей і відносин між ними. В ідеальному середовищі незвичайний офіс і суперпродукт відходять на другий план у порівнянні з психологічно комфортними умовами для співробітників. Чи є ваша компанія "другим домом" для людей або, навпаки, "потогінної фабрикою", корпоративна культура у ній присутня, навіть якщо ви не можете описати її словами. Вона у всіх, навіть найдрібніших транзакціях між співробітниками.
Основа корпоративної культури - цінності, які транслює як вище керівництво, так і лінійний менеджмент. У формулюванні цінностей компанії зазвичай беруть участь троє: вищий менеджмент, HR та PR. А ось трансляція часто лягає на плечі кадровиків і піарників. У цьому моменті зазвичай і настає колапс, тому що, користуючись стандартними інструментами, HR призначить кілька навчальних лекцій, а PR організовує дві-три публікації у внутрішніх медіа. Якщо це здається занадто грубим узагальненням, пройдіть хвилинний тест - спробуйте згадати місію своєї компанії і її ключові цінності. Упевнений, якщо не ви їх писали, навряд чи вийде. Дивуватися нічому: поширене твердження свідчить, що ми запам'ятовуємо 10% того, що читаємо, 20% того, що чуємо, і 90% того, що робимо. Значить, у таких ключових речах, як цінності потрібно звертатися до тих методів, при яких люди будуть менше "читати", і якомога більше "робити".
Забуде чи хоч один співробітник, що цінність компанії - "гнучкість", якщо всім відділом півгодини стояв у складній йогичній позі для тематичної фотосесії? Однозначно не забуде. Проблема тільки в тому, щоб не змушувати його це робити, не перетворювати процес на формальність, а прищеплювати цінності з повною залученістю. Але такий підхід вимагає виходу за рамки стандартного інструментарію HR і PR, наприклад, застосування ігрових технологій - Гейміфікація.
Гейміфікація, яка розшифровується як застосування ігрових елементів у неігрових процесах, зараз оточує нас всюди. Згадайте, коли ви останній раз "Чекин" в Foursquare, пробігали дистанцію з Endomondo або спалювали калорії з Nike + Fuelband. Ці надпопулярні штуки у своїй основі застосовують найпростіші елементи ігрових механік, надовго прив'язуючи до себе користувачів. Що лежить в основі їх популярності? Ігровий дизайн, елемент змагання і видимий результат зусиль.
Ключовими елементами Гейміфікація є рівні або тури, в яких відстежується прогрес, заробляються бали за проходження квестів, присвоюються бейджи і формується підсумковий рейтинг. Як застосувати це для формування корпоративної культури? Наприклад, для впровадження ключових цінностей компанії ми розробили цілу гру, що складається з 12 турів, в яких кожен квест присвячений одній з цінностей. Завдання повинно було бути вирішено всієї дирекцією, щоб залучити максимальну кількість людей. Перемагала в конкурсі дирекція, а не одна людина, як у більшості традиційних корпоративних конкурсів. Лідируючі у конкурсі команди отримували бали за квест у вигляді корпоративних "зірочок". Найкраща дирекція за підсумками конкурсу - бейдж, наприклад, "Найбільш інноваційна дирекція", який розміщується на кожному кабінеті переможця. Прогрес всієї гри було відображено у рейтингу, який бачили всі - як співробітники компанії, так і гості офісу.

Зібравши воєдино ігрові елементи, можна створити незвичайно захоплюючий процес, в якому включиться механізм суперництва. Він-то і змусить співробітників викладатися по повній в змаганні. Силу рейтингу переоцінити складно. Нікому не хочеться бути на останньому місці, а психологічний дискомфорт тільки посилюється від його публічності.
Гейміфікація у роботі з внутрішньою аудиторією може вирішити багато складних завдань. У тому числі - проблему робочих конфліктів між різними функціональними зонами. Часто вони виникають тому, що хтось не отримав достатньо визнання або має нереалізований лідерський потенціал. Гра дозволить створити керовану зону здорової конкуренції, чесне відкрите суперництво, яке знизить градус конфліктності в робочому процесі. Само собою, дозволить згуртувати команди за рахунок частоти заходів і групових завдань. Ну, і все "неробочі" моменти дадуть підзарядку і підвищать продуктивність роботи.

Детальніше...

Наши партнеры